Mardin’den Beyoğlu’na Gülseren Onanç

Meral Tamer / 11.10.2013

İl, ilçe ve belde olmak üzere bugüne kadar İstanbul’un toplam 3500 belediye başkanından sadece 4’ü kadınmış. SHP’den Fatma Girik, ANAP’tan Gülay Aslıtürk ve Sonnur Yalnızoğlu, CHP’den Çağlayan Ege…     % 1.13 gibi utanç verici bir oran!
CHP Parti Meclisi üyesi ve eski Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç, İstanbul’un 5. kadın belediye başkanı olmak için var gücüyle çalışıyor. Hedefi öyle herhangi bir ilçe olmadığı gibi zaten CHP’li olan bir ilçe de değil; Onanç, AKP’nin yönettiği Beyoğlu’nu istiyor.

4 yaşında İstanbul’a…
Dün sabah bir grup meslektaşımla Onanç’ın İstiklal Caddesi’ndeki ofisindeydik ve o, çocukluğundan bu yana hayatının değişik dönemlerini anlatırken, neden ille de Beyoğlu diye ısrar ettiğini kavradım.
Onanç Mardin’de doğuyor, arapça ve türkçeyi aynı anda öğreniyor. Babaannesi ve anneannesiyle arapça, annesiyle türkçe konuşuyor; ancak misafir geldiğinde evde duyduğu 2 dil daha var; süryanice ve kürtçe.
4 yaşındayken İstanbul’a göç ederek Mardinlilerin bulunduğu Aksaray’a yerleşiyorlar. Babası bir market açıyor, Onanç da 3 ağabeyiyle birlikte okul zamanları dışında markette çalışıyor.

Bedrettin Dalan’la…
Çemberlitaş Ortaokulu, Bakırköy Lisesi ve ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’ni bitiriyor. İTÜ’deyken Bedrettin Dalan çağırınca bir süre İstanbul Belediyesi’nde mihmandar olarak gönüllü çalışıyor ve E-5 otoyolunun güzergâh belirleme çalışmalarını izleme imkânı buluyor.
İTÜ’yü bitirince Amerika’da yüksek lisans, ardından ilk iş tecrübesi olarak Eczacıbaşı İlaç’ın Sovyetler Birliği’ndeki dağıtım ağını kurmak, sonra Türkiye’ye dönüp Bağsu’da genel müdürlük ve Onanç nihayet girişimci olarak kendi işini kuruyor: Önce Avrupa Birliği sürecinin yönetilmesi için gerekli olan kurumlararası veri tabanını hazırlayan GO4 şirketi, sonra da Koç’un Biletix’ine rakip Tickettürk! Tickettürk bugün % 15 pazar payına sahip niş bir şirket.

STK’dan siyasete
Gülseren Onanç bu arada kendisine şöyle bir hedef koyuyor: 25-35 yaş arası iş, 35-45 sivil toplum, 45-55 siyaset… Ve profesyonellikten gönüllülüğe geçiş yaparak, kurucuları arasında yer aldığı Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’de önce yönetim kurulu üyesi, ardından da 2 dönem başkan oluyor.
Onanç son 3 yıldır da CHP ile siyasette. Parti Meclisi üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak Ankara deneyiminden sonra tercihi, yerelde siyaset yapmak ve halka dokunmak.

Neden Beyoğlu?
Beyoğlu, ona göre İstanbul’un en güzel yeri; bir tarafı Boğaz, diğer tarafı Haliç. Ne var ki kimse orada kendine Beyoğluluyum demiyor. Orada 2 farklı sosyo-ekonomik çevre, davranış, düşünce, oy tercihi, şehirle ilişki olarak birbirinden çok farklı kesim var; zaten kendilerine de “Kasımpaşalı” ya da “Cihangirli” diyorlar.
Mardin gibi çok kültürlü çok kimlikli bir yerde doğmuş ve göçü bizzat yaşamış Onanç iddialı: “20 yıldır AKP tarafından yönetilen ve sürekli mağdurların yaratılmış olduğu bu ilçede, halkla beraber, halk için, katılımcı bir belediye başkanlığıyla herkesi Beyoğlulu yapacağım.”

14 Mayıs 2019