Neden Siyasete Atıldım?

Gülseren Onanç / Siyasete Giriş Dersinden Çaktım / 14.06 2011

Sevgili Dostlarım,

Siyasete nerden girdin sorusuna farklı cevaplarım var. Ama bunlardan bir tanesi Fatmagül Berktay’ın politikanın çağrısı kitabının zokasına yakalanmış olmam.

Kitap siyaseti ‘bir hayali bir ütopyayı yaşama geçirmek üzere örgütlü çalışmak’ olarak tanımlıyor.

Ben de CHP nin yenilenmesi ve değişimi ile özgür ve adil bir toplum yaratma hayalimi gerçekleştirmek üzere siyasete girdim.

CHP’yi yenilemek hedefti, milletvekili olmak ise sadece bir araç.

Oysa bu kitaptaki siyaset ile gerçek siyaset arasında bayağı fark varmış.

Yaşayarak anladım.

Partimin liderine inandım ve onu her hal ve koşulda desteklemeye çalıştım. Buna onun samimiyetine ve iyiniyetine ve dürüstlüğüne inandığım için yaptım. Biat değil saygı duydum, sevgi duydum.

Parti örgütünü tanıdım ve onlarla çalışmaktan keyif aldım. Özellikle kadın ve gençlik kollarımızda çalışanların inanmışlığına, özverisine partiye olan adanmışlıklarına saygı oldum. Parti tabanımızın halkın içinde olduğunu ve sorunlara dokunduğuna şahit oldum.

Memleketimin halkının insan sevgisine ve samimiyetine hayran oldum. İnsanımızla gurur duydum. Bu güne kadar hiç gitmediğim ilçelere, mahallelere gidip hiç tanımadığım insanların evinde ağırlandım, samimiyetle kucaklandım. Siyasetin insanın kalbinde kazanmakla kazanıldığını öğrendim. Gönüllerin vekili olmaya karar verdim.

En büyük korkum ise seçim tornasından geçerken benim temel değerlerimin değiştirmesiydi. O tornaya girip hemen değişiverenleri görünce endişelendim. Zaman zaman çok zorlandığımı itiraf edeyim.

Özellikle Yeni CHP nin Kürt politikası, anayasadaki yurttaşlık tanımı, demokrasi raporundaki askerin normalleşmesi ile ilgili partililerimizin direk yargılamalarına muhatap kaldığımda; onları mutlu edecek şeyi söylemek ile doğru olduğuna inandığım şeyi söylemek arasında sıkıştım. Ben inandığım şeyi anlatmaya çalıştım. Onlar bundan mutlu olmadılar.

Seçim Tornası beni örnek bir siyasetçi formatına sokamadı. Bunu akılsızlık, başarısızlık olarak algılayanlar var. Sonuca da ulaşamadın diyenler var. Haklılar.

Ama ben siyasetin tümünün baştan sona değişmesi gereğine inanıyorum. İçeriğin, dilin tümünün değişmesi ve yeniden yazılması gerekiyor. Yeni CHP’nin yeni bir siyasi dil, davranış ve düşünce biçimini yaratması gereğine inanıyorum. Eski siyaset biçimi ile yeni siyaset üretilemeyeceğini düşünüyorum.

Benim bundan sonra ne yapacağımı soranlara, siyasette milletvekilliği dışında yapılacak çok şey olduğunu söylüyorum.

Yeni CHP’nin sürdürülebilir olmasına katkı vereceğim. Yeni siyaset dilinin oluşması, gençlerin, kadınların siyasette daha aktif olması için çalışacağım.

Yani ne CHP ne de siyaset benden kurtulamayacak.

Hepinizi sevgi ve hasretle kucaklarım..

 

15 Mayıs 2019