Vital Voices VVEngage Kadın Politikacı Programı

ABD merkezli Vital Voices adlı sivil toplum kuruluşunun VVEngage Kadın Politikacı Programı’na kabul edildim. 2019 – 2020 Programına seçilen 25 kadından biri olarak, programa Türkiye’den kabul edilen ilk kadın siyasetçiyim.

Dünyada etkisi giderek artan erkek egemen otoriter, popülist politikacılara karşı global bir dayanışmaya ihtiyaç var.  Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni sahiplenmek ve uygulamak zorundayız. Doğamızı birlikte korumalı, dünyamızın sorunlarına birlikte çözüm bulmalıyız. Bu nedenle Vital Voices’ın VVEngage programını önemsiyorum. Farklı ülkelerden seçilen 25 kadın siyasetçiye  sağlanacak eğitim ve mentorlüğün benim gelişimime katkıda bulunacağına inanıyorum. Sorunlarımız aynı çözümlerimiz de ortak olmalı. Kadın politikacılar güçlendirilmeli,  yerel ve global politika yapma süreçlerinde etkin olmalı. Bu program sonucunda ben de uluslararası alanda daha etkin olmayı hedefliyorum.

Vital Voices, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışan kadın liderlere yatırım yapan ABD merkezli bir sivil toplum kuruluşu. ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Madeleine Albright tarafından 1997 yılında kurulan Vital Voices, dünyanın dört bir yanındaki liderlerin gelişimi için üç ana alanda çalışma yürütüyor: İnsan hakları, ekonomik fırsat ve siyasi ve kamu liderliği. Pratik beceri ve hizmetler sunan programlar tasarlayan kuruluş, liderlerin stratejik planlar geliştirmelerine, hikayelerini anlatmalarına ve yeni kitlelere ulaşmalarına yardımcı oluyor.

Cesur bir vizyona sahip kadın liderleri VVEngage Programı’nda bir araya getiren kuruluş, daha sonra bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için kadın siyasetçilerle ortaklık kurarak, becerilerini, bağlantılarını ve görünürlüklerini artıran uzun vadeli yatırımlar yapıyor.

VVEngage’in amacı, kadın liderlerin kamusal alandaki kapasitelerini, karar alma becerilerini ve etkinliklerini artırmak, kadın liderliğine ilişkin bir kültür yaratmak ve küresel olarak kamu temsilinde cinsiyet eşitliği sağlamak.

Program bununla birlikte, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SDG) ulaşmak için politika üretimini desteklemek amacıyla, programa seçilen kadınlara yıl boyunca teknik eğitim ve dünyada küresel değişim yaratan aktörler ağına erişim sağlıyor. Harvard Kennedy School’un önde gelen profesörleri ve Vital Voices bünyesinde çeşitli uzmanların eğitimlerine katılan kadın liderler, Kadın Dünya Liderleri Konseyi gibi gruplarla iletişim ve mentorlük ağı kurma fırsatı yakalıyor.

5 Eylül 2019